Daha fazla içerik ↓
map

UWC South East Asia

Singapur

5,500 öğrenci

 4–18 yaş arası

Kuruluş

1971

3 March 2017

Singapur Uluslararası Okulu adı altında 1971 yılında dönemin başbakanı Lee Kuan Yew tarafından açılan UWC South East Asia (UWCSEA), 1975 yılında UWC oluşumunun bir üyesi olmuştur. UWCSEA iki kampüsten oluşmaktadır: 1990’lı yıllarda ilkokul öğrencilerini de kabul etmeye başlayan Dover Kampüsü ve 2011 yılında 2500 öğrenci kapasitesiyle açılan East Kampüs.

Üç Özgün Özelliği

  • Çeşitlilik: UWCSEA, öğrencilerine kendilerini UWC ilke ve değerleri etrafında geliştirebilecekleri bir eğitim programı sunar. Tüm öğrenciler, kampüse kazandırabilecekleri kültürel farklılıklar ve değerlere göre sınandıkları bir seçim sürecinden geçerek okula gelirler. UWCSEA eğitim öğretim programı,  anasınıfından başlayarak öğrencilerin kişisel gelişimi ve çevreleriyle iletişimlerini geliştirme hedefiyle hazırlanmıştır.
  • Merkezi Konum: Bir şehir-devlet olan ve Asya’nın merkezinde yer alan Singapur, bu konumu sayesinde UWCSEA öğrencilerine hem Singapurlularla, hem de diğer  Asya ülkelerindeki insanlarla iletişim kurma fırsatı sağlar.
  • Öğrenci sayısı: Okulun büyük olması, öğrencilerin UWC eğitimini en bütüncül şekilde yaşamasına olanak sağlar. Ayrıca okulun boyutu, akademik programın birçok tür sportif, sosyal sorumluluk, kişisel gelişim vb aktivitelerle desteklenmesini sağlar.
     
Sınıf İçinde 

UWCSEA, kavram odaklı K-12  akademik programını takip etmektedir .Bu program kapsamında her dersin kendi öğrenme amaçları vardır. Bu standartlar tüm seviyelere uygulanarak, sınıflar ilerledikçe öğrencinin eğitim sürecinde de gerekli özellikleri doğal olarak geliştirmesini sağlayacak bir biçimde uygulanırlar.

UWCSEA, 9. ve 10. sınıf öğrencileri için iki yıllık (I) GCSE programını, okula 10. Sınıfta katılanlar için bir yıllık IB hazırlık programını, 11 ve 12. Sınıf öğrencileri içinse Uluslararası Bakalorya (IBDP) programını uygular. IBDP programı kapsamında öğrencilere standart derslerin yanında Hint Edebiyatı, Endonezya Edebiyatı, Japon Edebiyatı, Kore edebiyatı; Çince, Mandarin, Tasarım Teknolojileri, Bilgisayar Bilimi, Dans, Film ve Tiyatro gibi dersleri alma imkanı da verilir.

Sınıf Dışında 

2015/2016 eğitim öğretim yılı içerisinde UWCSEA, öğrencilerine 1872 farklı aktiviteye katılma olanağı sunmuştur. Bu aktivitelerin 132’si görsel ve performans sanatları, 1172’si spor ve fitness, 106’sı liderlik yeteneklerini geliştirebilecekleri aktiviteler, 246 öğrenci kulübü ve 216 kişisel gelişim temalı aktivitelerdir.

Buna ek olarak 2015/2016 eğitim öğretim yılı içerisinde UWCSEA öğrencileri toplamda 32 farklı ülkeye olmak üzere 349 okul gezisine katılmışlardır. Öğrenciler kampüs içi ve dışında (Singapur’daki sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmak üzere) Global Concerns grubunun da bir parçası olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerine dahil olmuşlardır.

Yaz Okulları/ Kısa Programlar 

2001 yılında bir grup öğrenci ve öğretmenin girişimiyle kurulan ‘’Barış için ilk adım’’ (Initiative for Peace The Initiative for Peace (IfP)) programı uluslar ve uluslararası anlaşmazlıklara odaklanır. Her yıl çeşitli ülkelerde (günümüzde Singapur, Doğu Timor ve Tayland) konferanslar düzenleyen programa 11. Sınıf öğrencileri katılabilirler. Her iki kampüsten (Dover ve East) programa katılan öğrenciler yıl boyunca kamu yönetimi, kriz çözümü ve anlaşma, ve çeşitli çalışmalar üzerine tarihi bilgiler perspektifinde uzman kişilerden eğitim alırlar. Bu sayede öğrenciler sene sonunda kendi konferanslarını düzenleyip yönetecek donanıma sahip olurlar.

Kampüs ve Olanaklar 

St. John Askeri Okulu’nun yerine 1971 yılında açılan Dover Kampüsü hala o dönemden kalan açık alan ve ağaçlık bölgelere sahiptir. Kampüsün 5 yıllık bir plan kapsamında yeniden yapılandırılması Ocak 2017’de tamamlanmış ve Tent Plaza, kampüsün sosyal merkezi halini almıştır. Kampüste Kurt Hahn House ve Nelson Mandela House olmak üzere 2 adet yurt binası bulunmaktadır. Bu iki bina, 8-12. Sınıflar arası 192 yatılı öğrenciyi ağırlamaktadır.

Ağustos 2011’de açılan Doğu Kampüsü, UWC’nin sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda tasarlanmış, inşa edilmiş ve dizayn, yenilik, erişilebilirlik ve doğaya etki konularında diğer okullara örnek olmuştur. Kampüste bulunan Tampines House, 8-12. Sınıflar arası 160 öğrenciyi ağırlamaktadır.

Coğrafi Konum 

Dover Kampüsü, Singapur’un merkezine yakın Clementi bölgesinde, Singapur Ulusal Üniversitesi kampüsünün yanında, 11 hektarlık bir araziyi kaplar. 5.5 hektarlık Doğu Kampüsü ise Changi Havaalanına yakın Tampines bölgesinde yer alır.

Başvuru ve Kabul 

UWCSEA, öğrencilerinin çoğunu okula yapılan doğrudan başvurular sonucunda, kendi seçim sistemiyle kabul eder. Bu sistemde öğrencilerin UWC ilkelerine uygunluğu ve kampüse getirebilecekleri çeşitlilik kapsamında değerlendirme yapılır. Burslu öğrenciler ise çoğunlukla UWC Milli Komiteleri tarafından seçilip 11 ve 12. Sınıf için gönderilirler. Buna ek olarak, öğrencilerin çeşitli burs programları kapsamında 8 veya 10. Sınıfta Kabul edilmeleri mümkündür. Daha fazla bilgi için :  Okul tanıtım filmi

You have not allowed cookies and this content may contain cookies.

If you would like to view this content please

İletişim


Dover Campus
1207 Dover Road,
Singapore 139654
East Campus
1 Tampines
Street 73,
Singapore 528704

18 Dünya çapındaki okullarımız