Daha fazla içerik ↓
map

UWC Robert Bosch College

Freiburg, Almanya

200 öğrenci
16 - 19 yaş arası

Kuruluş

2014

3 March 2017

UWC Robert Bosch College  Alman Milli Komitesi Vakfı ile Robert Bosch Vakfı’nın ortak projesidir. Almanya’nın “yeşil kenti” olarak adlandırılan Freiburg’da bulunan okul “çevresel sürdürülebilirlik” teması üzerine odaklanmaktadır .Bu tema eğitimin yanı sıra, öğrencilerin yaşamına ve binaların mimarisine dahi yansımıştır. Kara Orman Ulusal Parkı’nın okula yakınlığı, öğrenciler için bir dizi kapsamlı açık hava etkinliği imkanı sağlar. Okul kültür mozaiği yaratmayı  temel hedef olarak görmektedir. Okuldaki kültür çeşitliliğini arttırmaya destek amaçlı olarak; Eyalet Bakanlığı, Robert Bosch Vakfı, B.Braun Melsungen AG Vakfı ve diğer önemli bağışçılar sayesinde şu an öğrencilerinin %70’ine tam burs imkanı sağlamaktadır.

Üç Özgün Özelliği

  • Kültürel Zenginlik - 60’dan fazla dilin konuşulduğu, 90’dan fazla ülkeden ve bütün ana inanç gruplarına mensup öğrenci.  
  • Çevresel sürdürülebilirlik - Şehir kurumlarıyla işbirliği ile öğrenci ve çalışanların deneyimleri çevresel sürdürülebilirlik eğitiminin kampüsteki temelini oluşturmaktadır.
  • Freiburg Üniversite Şehri – Öğrenciler, okula yakın mesafede bulunan Freiburg’da ki çeşitli kültürel etkinliklerden faydalanmaktadır ve CAS (Yaratıcılık, Hareket, Sosyal Sorumluluk) Programı için çok çeşitli fırsatlar sunulmaktadır.
Sınıf İçinde 

UWC Robert Bosch, IB Diploma (Uluslararası Bakalorya-International Baccalaureate Diploma Program -IBDP) Programı’nı uygulamaktadır. Okulun“ çevresel sürdürülebilirlik” konusuna olan hedesi nedeniyle, “Doğal Bilimler” ve “Matematik” alanları ayrı bir öneme sahiptir. Diğer standart derslerin yanında, okul aynı zamanda Arapça, Dünya Kültür ve Sanatları, Siyasal Düşünce, Asya ve Okyanusya Tarihi gibi dersler de sunmaktadır. UWC Robert Bosch’da sınıf başına ortalama 10-12 öğrenci düşer.

Sınıf Dışında 

Yaratıcılık ve Hareket Programı, çoğu kez öğrencilerin önderliğindeki  çeşitli etkinliklerden oluşur. Bunların içinde, Blog yazarlığı, Pastacılık, A-Capella gruplarında doğaçlama şarkı söylemek, RB yaylı çalgılar grubu ile şehir kurumlarında ortak konserler, Münazara, Uluslararası vegan yemekleri, Salon ve Bollywood dansları, Futbol, Kaya tırmanışı, Yoga ve Tekvando gibi pek çok etkinlik yer almaktadır.

Okul, Freiburg şehrinde bulunan, okul, yuva, kreş, mülteci kampı, evsizler için sosyal hizmetler, huzur evleri ve ekolojik kurumlar dahil olmak üzere, toplam 26 farklı kurum ve organizasyonla işbirliği yapmaktadır. Haftanın bir günü öğrenciler sınıfa gitmek yerine, bu projelerden birine katılır.

Yılda iki kez yapılan “Proje Haftası”nda, her öğrenci sosyal sorumluluk, hareket veya yaratıcılık alanlarından birinde, öğrenim göstergesi olan bir projeye katılmak zorundadır.

Yılda dört kez, okulda dersler yerine, tüm okul topluluğu için “Özel Odak Günleri” düzenlenir. Bu günlerde, Dinler arası Diyalog, Demokrasi, Adalet-Haksızlık veya Sürdürülebilirlik gibi konularda tek bir tema üzerine sunumlar, konuşmalar ve öğrenciler arasında atölye çalışmaları düzenlenir.

Müfredatın bir parçası olarak, “Küresel Olaylar” adı altındaki ek etkinliklerde, siyasetten, dine, ekonomiden, sosyal bilimlere ve kültürel trendlere kadar günümüzün aktüel soruları, yetkin konuşmacılar tarafından ele alınır.

Okul kampüsü, RBC de bir toplum olarak görülür. Her öğrenciden, okulda kendisine göre bir ilgi alanı belirleyerek, onun sürdürülmesine katkıda bulunması beklenir. Örneğin, öğrenci  okulun kütüphanesi, bahçesi veya iletişim ofisinde farklı sorumluluklar alabilir. Yardımcı olmak için yollar bulup, bunu toplumun iyileştirilmesi adına yapılması, kampüsteki sosyal dokunun temel bir parçasıdır.

Kampüs ve Olanaklar 

UWC Robert Bosch restore edilmiş ve Robert Bosch Vakfı tarafından kısmen yeniden yapılmış eski bir manastırın içinde yer alır. Sınıflar, kütüphane, sanat ve spor odaları da inşaatı 1850’ye dayanan bu tarihi binanın içindedir. Tarihi yapının en üst katında ise öğretmenler odası, sınıflar ve ofislerin yanı sıra, yoga ile meditasyon odası  ve isteyen öğrencinin kendi ibadetini yapabileceği bir sessizlik odası da bulunmaktadır.

Kartaus adı verilen tarihi manastırın bahçesinde ise, meyve ağaçlarıyla çevrili yeşil bir alan bulunmaktadır. Meyve bahçeleri de öğrenciler ve çalışanlar tarafından organik bir şekilde bakılmaktadır. Tarihi 1340’a uzanan bu bahçe ilk olarak Carthusian (Kartusyan) keşişleri tarafından yapılmış ve bugüne kadar muhafaza edilmiştir. Bugün ise, bu tarihi bahçe UWC Robert Bosch’un “çevresel sürdürülebilirlik” misyonunun temel taşı, diğer bir deyişle okulun “yeşil sınıfı” olarak görülmektedir.

Eski manastırın arkasındaki yeni yapılmış bina ise Mensa (yemekhane) ve Oditoryuma ev sahipliği yapar. Mensa, “Dreisamwerke“ adında bir Sivil Toplum Kuruluşu tarafından, “kapsayıcılık” prensibini temel alarak işletilmektedir ve fiziksel engelli kişilere de istihdam sağlamaktadır. Mutfak hizmetlerine de öğrenciler dönüşümlü olarak belli zamanlarda katkıda bulunur.

Öğrenci köyü, Kartaus’un hemen karşısında yer alır ve özellikle tarihi binaya tezat olarak inşa edilmiştir. Köy, öğrencilerin kaldığı 8 ve çalışanların kaldığı 4, küp şekline evlerden oluşur. Her evin içerisi, barındırdığı çeşitliliği yani kültürel mozaiği yansıtan farklı bir bakış açısı sunmaktadır: 4 kişilik odalarda toplam 24 öğrenci bir evi paylaşır. 3 katlı bu evlerin her birinde bir ortak oda, mutfak ve her kat için ayrı banyolar bulunmaktadır. Binaların her biri Freiburg şehrinin enerji verimlilik standartlarına göre pasif ev mantığında inşa edilmiştir.

Coğrafi Konum  

UWC Robert Bosch  Almanya’nın Freiburg kentinde, Kara Ormanlar’ın kenarında, Fransa-İsviçre sınırına yalnızca 30 km mesafede yer almaktadır.

Başvuru ve Kabul 

Öğrenciler UWC Robert Bosch’a kendi ülkelerinde bulunan Milli Komiteleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirler. 2014 yılından beri, okul ayrıca her yıl mülteci statüsünde olan 2 öğrenciye tam burs sağlar. Daha fazla bilgi için tıklayınız

You have not allowed cookies and this content may contain cookies.

If you would like to view this content please

İletişim


UWC Robert Bosch College
Kartäuserstraße 119
79104 Freiburg

18 Dünya çapındaki okullarımız