Daha fazla içerik ↓
map

UWC Mahindra College

Pune, Hindistan

240 Öğrenci
16 to 18 yaş arası

Kuruluş

1997

3 March 2017

1997’de Mahindra ve Mahindra Holding' den Harish Mahindra’nın cömert arazi bağışı ile açılmıştır.Mahindra Group'un tüm alt yapı ve inşaatı üstlendikleri  UWC Mahindra (Yerel dilde myoo-ki olarak adlandırılır) müfredata getirdiği yenilikler ve toplumla iletişimi bakımından öne çıkan bir okuldur. IB World Akshara Foundation,Essay ve IB Film gibi programlar ilk olarak burada denenmiştir. Okul aynı zamanda Akshara Vakfı Akshara Foundation,ile ortak projeler yürütmektedir.

Campus and Facilities  

The campus is located on a 175-acre conservation park overlooking the Mulshi and Kolvan valleys, 150 km from Mumbai. 

Architect Christopher Benninger has won international awards for the campus design, based on local architecture and which uses regional materials.

Classrooms are based around a quadrangle and each has its own courtyard. The hall, library, arts centre, science laboratories, catering and administrative centres are in this central area.

Since 2000, staff, students and faculty have planted over 100,000 trees on campus, making it a shady and green space to live and learn. 

Üç Özgün Özelliği

  • Zengin Müfredat (Proje Bazlı Diploma): UWC Mahindra  uluslararası IB müfredatına getirdiği zenginlikle bilinen bir yer olmuştur. Şu anda da öğrencilerine doğrudan gerçek hayatla bağlantılı olarak öğrenebilecekleri bir ortam sunan Proje Bazlı Diploma programını sunmaktadır. the Project Based Diploma Programme. CAS (Yaratıcılık, Hareket,Sosyal Sorumluluk) faaliyetleri kapsamında gerçek hayatla ilintili ve proje bazlı birçok aktivite sunulmaktadır.
  • Öğrenci odaklı girişimler: Öğrenciler, kampüsteki karar mekanizmasının önemli bir parçasıdır. Kampüs ve komşu köylerdeki kaynak yönetimi girişimlerini öngörmek,ve yerine getirmek gibi görevler üstlenirler. Ayrıca öğrenciler bir gelenek haline gelen Tiyatro Festivali ve Topluluk fonu gibi aktiviteleri yönetirler. Tiyatro Festivalinde Şubat ayında 15 gün boyunca kampüsün çeşitli yerlerinde birçok oyun sergilerler
  • Hindistan: MUWCI’de öğrenciler yalnızca sınıfta 60 farklı ülkeden gelen arkadaşlarının değişik kültür ve dillerini tecrübe etmekle kalmaz, aynı zamanda çevre yerlerin ve bütün Hindistan’ın zengin kültürünü tanıma fırsatı yakalarlar.  Bu fırsatlar ‘’This is India’’, ‘’Global Affairs’’, proje haftası ve seyahat haftası gibi etkinlikler aracılığıyla yaratılır.
     
Sınıf İçinde 

UWC Mahindra Uluslararası Bakolorya Programı Diploma Programı International Baccalaureate Diploma Program (IBDP) müfredatını takip eder. IB programı kapsamında klasik derslerin yanında öğrencilerine görsel sanatlar, tiyatro, film, psikoloji, dünya dinleri ve uluslararası politika gibi dersleri de alma imkanı sunar. Buna ek olarak This is India, Uluslararası İlişkiler ,karmaşıklık Bilimi (Complexity Science)ve  Sistem Düşüncesi (Systems Thinking) gibi dersler de vardır.

UWC Mahindra ayrıca, Cambridge Üniversite öncesi Diploması (Cambridge Pre-University Diploma)  ile birlikte IB  Proje Bazlı DiplomaProject Based Diploma (PBD) programını da uygulamaktadır. Bu program kapsamında seçilmiş bir grup öğrenci IB müfredatını okuldaki ilk yıllarında bitirip ikinci yıllarını tamamen seçtikleri gerçek dünyada etkiye odaklı  bir projeye adarlar.

Sınıf Dışında 

UWC Mahindra College, dört alanda (Eğitim, Barış ve Adalet, Sürdürülebilirlik, İletişim ve Kültür ve Açık Öğretim)projeye dayalı öğrenmeyi kolaylaştıran "Triveni" programı olarak adlandırılan Yaratıcılık, Hareket ve Sosyal Sorumluluk (CAS) programı ile çok çeşitli uygulamalı eğitim aktiviteleri sunar. Öğrenciler bu alanlardan en az birindeki aktivitelere katılarak toplumla iletişim ve proje yönetimi gibi konularda kendilerini geliştirirler.

Öğrenciler, kampus ve kampus dışında  Toplum Hizmetini ,Triveni projelerine katılım yoluyla gerçekleştirirken  Akshara Programı çerçevesinde de vadideki yerel topluluk girişimleri ile  çalışırlar. Bunlar arasında yerel okullar, girişimcilik programları, organik tarım toplulukları ve sivil toplum örgütleri bulunmaktadır.

Basketbol, rugby ve futbol gibi  spor faaliyetlerinin yanında kampüsün coğrafi konumu tırmanma ve bisiklet gibi farklı sporlara da imkan sağlamaktadır. Birçok öğrenci öğrenci Seyahat Haftası nda fiziksel mücadele ve zorluk gerktiren aktivitelere katıldıkları gibi ve MUWCILympics adı verilen yurtlar arası spor sezonu yarışmalarına  da katılırlar.

Yaz Okulları /Kısa Programlar 

UWC Mahindra'da, yaz ayları boyunca 14-18 yaş arası gençlerin bir araya gelerek sürdürülebilirlik, küreselleşme ve cinsiyet ayrımı gibi  konuları konuşabilecekleri yaz programları (short programs ) düzenlenir. Bu programlardaki öncelikli amaç gençleri okulun kültürel avantajlarını da kullarak günümüzün önemli gerçekleriyle tanıştırmak, onlara farklı bir bakış açısı kazandırmaktır. Encounter India isimli program, okulun en popüler yaz programıdır. 1 haftası okulda, 2 haftası ise Hindistan içerisinde çeşitli bölgelere seyahat ederek geçer. Diğer programlar Gençik Çevre ve Sürdürebilirlik ‘(Youth, Environment and Sustainability -YES) ve Tiyatro,  Cinsiyet, Kimlik ve Filim  (Theater, Gender, Identitiy and Film- TGIF) dir.

Kampüs ve Olanaklar 

Öğrenciler ‘’wadas’’ olarak bilinen 5 binadan oluşan oluşan yurtlar bölgesinde yaşarlar. Kampüs ayrıca sosyal toplama ve doğa yürüyüşü için pek çok imkan sunmaktadır ve gün batımı sırasında vadinin muhteşem manzarasının görülebileceği  öğrenciler arasında bilinen birçok alan mevcuttur.Kampüste laboratuvar, dijital oda, kütüphane, sanat odaları; rugby, futbol, basketbol ve voleybol sahaları vardır. Ayrıca okulda bir adet spor salonu, yüzme havuzu ve Caf adı verilen yemekhane  bulunmaktadır.

Coğrafi Konum 

UWC Mahindra Batı Ghats adı verilen , (Hint yarımadasının batı kıyısına paralel uzanan bir dağ sırası)170 hektar büyüklüğündeki bir doğa koruma alanının içerisinde yer alır. Etraftaki köyler sayesinde öğrenciler toplumla iletişim kurma becerilerini geliştirirler. Pune kenti 30 km uzaktadır ve haftasonu gezileri için imkan sunar.

Başvuru ve Kabul 

Öğrenciler Milli komiteleri aracılığıyla başvurur. Özel durumlarda okula doğrudan başvuru yapılabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

İletişim


UWC Mahindra College
Village Khubavali,
PO Paud
Taluka Mulshi, Pune,
MH 412 108, India

18 Dünya çapındaki okullarımız