Daha fazla içerik ↓

Başvuru Şartları

Genel Açıklamalar

Başvuru 

UWC okullarına iki farklı yöntemle başvuruda bulunabilirsiniz.

Türk Milli Komitesi Kanalı ile başvuruda bulunmak

(Gerekli bilgiler aşağıda yer almaktadır. )

2024-2026  UWC Burs ve kontenjanlarına başvuru tarihlerimiz:

                       1 Aralık 2023-3 Ocak 2024 'tür

 

UWC Global Selection Programme – UWC Küresel Seçim Programı ile başvuruda bulunmak ve İngilizce bilgi almak için tıklayınız. 

(UWC Küresel Seçim Programında burs imkânı bulunmamaktadır.)

(Sayfanın en sonunda powerpoint ile hazırlanan evet-hayır akış tablomuza göz atmayı unutmayın)

İki Başvuru kanalı arasındaki fark şudur:

Türkiye'den Türk Milli Komitesinin koyduğu kriterler çerçevesinde başvuru yapılır.Seçimler Türkiye'de, online ve Türkçe-İngilizce olarak Türkiye'de yerleşik seçim komitesinin gözetiminde gerçekleşir.Sadece Türkiye'ye ayrılmış burs ve kontenjanlar için seçim yapılır.Burs imkanı vardır.

Küresel Seçim Programı için yukarıda bağlantısı verilen internet sitesi üzerinden genel başvuru yapılır. Doldurulan İnglizce başvuru formunu dünyanın herhangi bir yerindeki seçici komite üyesi okur. Aday görüşme için Londra, Frankfurt, Bangkok, Toronto, San Jose gibi  kendi tercih edeceği merkezlerden birinde İngilizce mülakata çağrılır.Mülakat görevlileri dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş yetkililerdir.Dünyadaki 18 UWC'ye de gitme imkanı vardır.Bu programda burs imkanı yoktur. Seçimler online olarak yapılmaktadır.


Türk Milli Komitesi Kanalı ile başvuruda bulunmak
UWC için Türkiye'de öğrenci seçimine yetkili organizasyon Türk Milli Komitesi’dir. Türk Milli Komitesi bu iş için yetkilendirilmiş mezunlardan oluşur. Seçim komitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, UWC ve Türk Milli Komitesi temsilcilerinden oluşmaktadır.
Her ülke genel UWC kriterleri ve değerleri doğrultusunda kendi seçim prosedürünü uygulamakta serbesttir.
Türk Milli Komitesi olarak belirlediğimiz başvuru kriterleri aşağıda sıralanmıştır.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
• Belirtilen tarih aralığında doğmuş olmak 
• Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
• 10. ve 11.  sınıfta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler ve en az %80 not ortalamasına sahip olmaları beklenmektedir.
• UWC Sınavı için belirtilen tarihte online sınava katılmak.
• En az orta seviyede İngilizce bilmek
• Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak
• Sportif ve sosyal faaliyetlerle ilgili olmak

Hangi programa başvurmanızla ilgili yaptığımız şemaya göz atın.

Lütfen Başvuru Şartları ile ilgili Açıklamaları okumak için tıklayınız.

Lütfen sitemizi ve  uwcturkiye instagram hesabımızı  takip etmeye devam edin.

UWC Başvuru Süreç zaman çizelgesi

Kasım- Aralık
 

Türkiye’ye ayrılan burs ve kontenjanların ilanı
İnternet sitemizde Aralık ayında, bir sonraki senenin Eylül ayındaki eğitim dönemi için Türkiye ‘ye ayrılan kontenjan ve burslar açıklanacaktır.
(örnek:Kasım- Aralık 2022’de, 2023-2025 eğitim dönemi için kontenjan ve burslar ilan edilir.UWC okullarında eğitim süresi 2 yıldır.11. sınıftan başvuran adaylar fazladan 1 sene okumayı baştan kabul etmiş sayılırlar.)
 

Başvuru Formunun yüklenmesi ve başvuruların başlaması
 

OCAK 
 

Başvuruların tamamlanması, başvuru formunun siteden kaldırılması.
Başvuruların Türk Milli Komitesince değerlendirilmesi ve sınava davet edilecek adaylara davetiyelerin gönderilmesi.Adayların sınava katılımı.(hafta sonu 1 gün, sabah saatleri 90 dakika )

ŞUBAT 
 

Sınav ve başvuru formunun değerlendirilmesi sonucu başarılı olan adayların online mülakata çağrılması.

Online mülakatta başarılı olan adayların İstanbul'da yüzyüze birebir mülakat ve grup oyunlarına davet edilmesi.

Grup oyunları ve birebir mülakatların İstanbul'da yapılması.

MART
 

Seçime katılan adayların Türk Milli Komitesince değerlendirilmesi. Kazanan adayların ilanı, adayların UWC okullarına Türk Milli Komitesince aday gösterilmesi
 

NİSAN-MAYIS
 

Kazanan adayların UWC okullarınca kabul prosedürü, okullarca istenen çeşitli evrakların temini.
 

HAZİRAN Ortası
 

Kazanan adaylar ve velileri için (genellikle okulların kapandığı hafta sonu) oryantasyon hafta sonu etkinliğinin düzenlenmesi.

AĞUSTOS Son hafta
 

Öğrencilerin okullarında eğitime başlaması

 

 

2024-2026 Eğitim Dönemi için UWC Okullarına Başvurulardaki Kriterler aşağıda yer almaktdır.

 
Açıklamalar


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Aday Türk vatandaşı değilse ebeveynlerden en az 1 tanesinin Türk vatandaşı olması, adayın akıcı Türkçe konuşması ve Türkiye'de en az 5 sene ikamet etmiş olması gerekmektedir.
Çift ya da daha fazla vatandaşlık taşıyan adaylar, ilgili ülkenin seçim kriterleri doğrultusunda, o ülkeden başvuru yapabilirler. Diğer ülkelerin seçim kriterleri için o ülkenin Milli Komitesine başvurmak gerekmektedir. Diğer milli komitelerin adreslerini UWC web sitesinden   temin edebilirsiniz.
Çift başvuru (iki farklı ülkeden aynı anda başvuru) kabul edilmemektedir. Tespit edildiğinde adayın başvuru hakkı yanar.
Seçilen öğrenci UWC de Türkiye’yi temsil edecektir. Dolayısı ile akıcı Türkçe konuşması, Türk kültürü ve tarihine ve Türkiye'nin iç ve dış politika da yaşadığı problemler, karşılaştığı sorunlara hakim olması önemlidir.
 
Belirtilen tarih aralığında doğmuş olmak
UWC okulları 16-18 yaş aralığında öğrenci kabul etmektedir. Bu yaş aralığının kesin tespiti için de her sene tarih aralığı açıklamaktadır.
 2024-2026 eğitim dönemi için bu  tarih 1 Eylül 2006- 1 Eylül 2008 tarihleri arasında doğmuş olmaktır.

Bu kriter UWC okulları tarafından konulmuştur ve UWC Türkiye Milli Komitesinin bu kriter üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Başvurularda yaş kriteri koymanın amacı okullardaki ortalama yaş seviyesini korumaktır. Çok genç ya da çok olgun adayların okullarda yaşadığı sorunlar tecrübe edilerek alınmış bir karardır.

Belirtilen yaş aralığının dışında kalan ama aynı yıl içinde doğmuş adaylar başvuru zamanı yayınlanan Yaş kriteri belgesini imzalayarak ya da velilerine imzalatarak başvuruda bulunabilirler. Yaş kriteri belgesi başvuru döneminde sitemize yüklenecektir.

Yaş ve Sınıf Kriteri ile ilgili daha fazla bilgiye Sıkça Sorulan Sorular Bölümünden ulaşabilirsiniz.

 
Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
Bu nitelikler, yurt dışında yatılı bir okulda okurken oluşabilecek her türlü farklı şartlara, manevi anlamda dayanıklılık, kişisel cesaret, öz güven, çevreye duyarlılık, paylaşımcı, temsil yeteneği olan, soran, tartışan, araştıran, ön yargısız, dünya olaylarının farkında olan, çağdaş görüşlü, medeni olarak açıklanabilir.


10. veya 11.  Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler (yaş aralığına uymak kaydı ile).
Öğrencinin Haziran döneminde bir üst sınıfa doğrudan geçmiş olması şarttır. Başka bir deyişle 10. sınıftan başvuruyorsa 11. sınıfa doğrudan geçmiş, 11. sınıftan başvuruyorsa 12. sınıfa doğrudan geçmiş olması beklenmektedir.

Başvuruda adayın okuduğu okul tanımlaması önemli değildir. Türkiye'deki Açık Lise hariç bütün liselerden başvuru yapabilirsiniz.
 
Başvuran aday 10 sınıf öğrencisi ise :
9. sınıf Genel Not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 80,00 olması

10.sınıf ilk dönem genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 80,00 olması
Başvuran aday 11.sınıf öğrencisi ise :
10.sınıf Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 80,00 olması

11.sınıf ilk dönem genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 80,00 olması

Bir önceki sene gerçekleştirdiğimiz sınava 10.sınıfta okurken katılıp elenmiş halen  11. sınıf öğrencileri olanlar ve açıklanan yaş aralığında olanlar bir kez daha katılma hakkına sahiptir.

 

Bütün öğrenciler, yaş aralığına uydukları takdirde yapılan sınav ve mülakata 10. ve 11.  sınıflardan toplamda en fazla 2 kere başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

UWC 2 senelik bir eğitim vermektedir.

Bu nedenle 11. sınıftan başvuran öğrenciler, Türkiye de verilen lise eğitimine kıyasla 1 sene fazla okumayı baştan kabul etmiş sayılacaklardır.
11. sınıfta okuyup halen Türkiye de IB eğitimi alan öğrenciler UWC ye gitmeye hak kazandıkları takdirde, IB eğitimine baştan başlamayı kabul etmiş sayılacaklardır. UWC Dilijan halen  IB eğitimi alan öğrencileri kabul etmemektedir.


• UWC Sınavı için belirtilen tarihte online sınava katılmak. Farklı tarihlerde sınav yapılamaz. Sınav için belirtilen kriterler öğrencilere özel değiştirilemez.
• En az Orta seviyede İngilizce bilmek
UWC’ler de eğitim dili İngilizcedir. Öğrencinin kendini ifade edebilmesi ve manevi anlamda mutlu hissetmesi için en az orta seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Bazı UWC’ler de  İngilizcesi yetersiz öğrencilere  okul başlamadan hızlandırılmış İngilizce kursları da verilmektedir. Geçmiş tecrübelerimiz hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerin bu zorlu ortamda sıkıntı yaşadıklarını göstermiştir.

Seçim Komitesi ve Birleşik Dünya Kolejleri Mezunları ve Dostları Derneği Seçim Kriterlerini değiştirme hakkını saklı tutar.

UWC Seçim komitesi sınav ve mülakata katılan adayları kendi değerlendirme skalasına göre derecelendirir.UWC Türk Seçim Komitesi değerlendirme skalasını açıklamama hakkı saklıdır. Derecelendirmeye giremeyen adaylara bu saklı hak neticesinde neden giremedikleri açıklanmamaktadır.