Daha fazla içerik ↓

Genel Açıklamalar

Covid-19 Hakkında Bilgilendirme

Dünyamızı saran Covid-19 tehlikesi maalesef UWC dünyasınıda etkilemiştir.Kapanan sınırlar ve ülkeler arası seyahat trafiğine getirilen engeller neticesinde, öğrencilerimiz seçildikleri okullara ulaşımda zorluklar yaşasalar da 18 UWC okulumuz da halen açık olup eğitim yüzyüze ve online olarak devam etmektedir.

2021-2023 eğitim öğretim dönemi için normal dönemde Ekim ayında UWC Uluslararası Ofisi tarafından Türk Milli Komitesine ulaştırılan burs ve kontenjanların duyurusu şimdilik Aralık 2020 ayına ertelenmiştir.

Türk Milli Komitesi olarak burs ve kontenjanlar tarafımıza bildirildiği andan itibaren web sitemiz üzerinden gerekli açıklamayı yapacağız.Bunun için kesin bir tarih verememekle beraber Aralık ayının başından itibaren gerekli duyuruları yapmayı ümit ediyoruz.

Seçimlerin tarihi ve şekli de maalesef henüz netleşmemiştir.Pandemi sürecinin ülkemize getireceği ksıtlama ve engellemeler neticesi ile gerekli düzenlemeleri toplum sağlığına en uygun biçimde yapmaya çalışacağız.

Lütfen sitemizin duyurular sayfasını ve  uwcturkiye instagram hesabımızı  takip etmeye devam edin.

 

 

Önemli Not: Aşağıdaki bilgilendirmeler bir 2020 başvuru dönemini kapsamaktadır.2020 başvurularımız ve kontenjan yerleştirmelerimiz tamamlanmıştır.Genel açıklamalar kısmı 2021 dönemi için detaylar netleştiğinde tekrardan düzenlenecektir.Aşağıdaki açıklamalar prosedürün genel bilgilendirmesi için veli ve öğrencilerimize ışık tutması açısından bırakılmıştır.

Kimlerin başvuru yapabileceğini öğrenmek için lütfen Başvuru Şartlarını inceleyiniz.

Başvuru Formu ilan edilen dönemden sonra sitemizden kaldırılır.

Başvuru formları Türk Milli Komitesi tarafından incelenir ve sınava katılmaya hak kazanan adayların kişisel eposta adreslerine sınav davetiyesi gönderilir. Sınav davetiyesinde sınav yeri, saati ve gerekli açıklamalar verilir.

Sınav  tarihi  2 Şubat 2020 Pazar, saat 14:00 olarak ayarlanmıştır.Sınav eşzamanlı olarak İstanbul, Ankara ve Mersin'de yapılacaktır.Sınav yerleri ile ilgili bilgi, başvuru formları incelendikten sonra sınava katılmaya hak kazanan adaylara e-posta yolu ile ve sitemizden duyuru olarak bildirilecektir.

Başvuru formu incelenen ve sınava davet edilen adaylar belirlenen günde saat 14:00'da sınav yerinde olmaları beklenmektedir.

Sınavı geçen ilk 40 aday  bir sonraki hafta 8-9 Şubat 2020'de İstanbul'da yapılacak olan mülakat ve oyun çalışmasına katılırlar.Oluşturulacak mülakat çizelgesi çerçevesinde gene aynı gün  birebir mülakatlar başlar. Mülakatlar  ertesi gün de  devam eder.Mülakat çizelgesi oluşturulurken  İstanbul dışından, uzak yerlerden gelen öğrencilerin ilk gün, İstanbul ve çevre illerden gelen öğrencilerin ikinci gün olarak planlaması dikkate alınır.

Mülakat günü değişiklik talepleriniz için sınav davetiyesi size ulaştıktan sonra bize eposta ile başvuruda bulunabilirsiniz.Değişiklik taleplerinde  lütfen neden belirtiniz.

Başvuru Formunda adayın ve ailesinin kişisel bilgileri, okul not ortalaması bilgileri , aday öğrencinin ilgi alanları, varsa proje ödül vs. gibi akademik veya sosyal başarıları ve komitemizin belirlediği UWC'ye yatkınlığı ölçen genel sorular sorulmaktadır.

Öğrenciler Veli Kabul Formunda UWC okul tercih sıralaması yapsalar dahi bu konuda nihai karar komite tarafından belirlenmektedir. Bütün dünyadaki UWC’ler de eğitim aynıdır ve bulundukları ülke yüzünden tercih sebebi olmaları UWC kriterleri açısından uygun değildir.

Seçildikten sonra adaylar Türk Milli Komitesinin teklif edeceği kontenjanı kabul etmeme hakkına sahiptir.

UWC ler ihtiyaç belgelendiği takdirde , komitenin de onayı alınarak kendi bütçeleri doğrultusunda ve kendi belirlediği tutarlarda  burs verebilirler. Bu burs asla %100 destek ya da başarı bursu olarak algılanmamalıdır.

En yüksek yüzde de verilen burslarda dahi (örneğin % 99 burs) ,seçildiği takdirde, öğrenci ve ailesinden, eğer öğrenci ülkesinde kalıp eğitimine Türkiye’de devam etse idi ailesinin öğrenci için harcayacağı masraf , okula katkı payı olarak istenir.

İhtiyaç belgelense dahi okular burs vermeyebilir.Türkiye G-20 de yer alan zengin bir ülke olarak algılanmaktadır.Dünyanın 155 ülkesinden UWC'ye başvurular yapılmaktadır. Gelir seviyesi çok daha düşük ülkelerden de öğrencilerin başvuru yaptığı bir ortamda nihai kararı okul verir.

İhtiyaç Bursu talebinde bulunacak öğrenciler başvuru formunda ailesinin vereceği katkı payı tutarını  da girmesi gerekmektedir.

İhtiyaç bursu talep eden öğrencilerden  ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler seçildiği takdirde istenecektir.