Daha fazla içerik ↓

Genel Açıklamalar

Kimlerin başvuru yapabileceğini öğrenmek için lütfen Başvuru Şartlarını inceleyiniz.

Başvuru Formu ilan edilen dönemden sonra sitemizden kaldırılır.

Başvuru formları Türk Milli Komitesi tarafından incelenir ve sınava katılmaya hak kazanan adayların kişisel eposta adreslerine sınav davetiyesi gönderilir. 

Sınav tarihi, zamanı, işleyişi ve diğer bilgiler  UWC Sınavı ve Gerekli Belgeler sekemesinde verilmiştir.

Mülakat saati değişiklik talepleriniz için mülakat davetiyesi size ulaştıktan sonra bize eposta ile başvuruda bulunabilirsiniz.Değişiklik taleplerinde  lütfen neden belirtiniz.

Başvuru Formunda adayın ve ailesinin kişisel bilgileri, okul not ortalaması bilgileri , aday öğrencinin ilgi alanları, varsa proje ödül vs. gibi akademik veya sosyal başarıları, sağlık bilgileri , komitemizin belirlediği UWC'ye yatkınlığı ölçen genel kompozisyon soruları ve 1 video sorusu sorulmaktadır.

Öğrenciler Başvuru formunda UWC okul tercihi yapsalar dahi bu konuda nihai karar komite tarafından belirlenmektedir. Bütün dünyadaki UWC’ler de eğitim aynıdır ve bulundukları ülke yüzünden tercih sebebi olmaları UWC kriterleri açısından uygun değildir.

UWC Seçim komitesi sınav ve mülakata katılan adayları kendi değerlendirme skalasına göre derecelendirir.UWC Türk Seçim Komitesi değerlendirme skalasını açıklamama hakkı saklıdır. Derecelendirmeye giremeyen adaylara bu saklı hak neticesinde neden giremedikleri açıklanmamaktadır.Başarılı olan adaylara telefon yolu ile ulaşılıp kontenjan teklif edilir.Derecelendirmeye giremeyen adaylara e-posta yolu ile bilgilendirme yapılır.

KVKK kapsamında web sitemizde seçim sürecine dair herhangi bir isim listesi yayınlanmayacaktır.Aday öğrencilerin sınav notları da kişisel olarak belirtilecek sıralama bilgisi verilmeyecektir.

Seçildikten sonra adaylar Türk Milli Komitesinin teklif edeceği kontenjanı kabul etmeme hakkına sahiptir.Aday kabul ederse Türk Milli Komitesi öğrenciyi UWC okullarına Türkiye'nin aday öğrencisi olarak sunar. Nihai karar ve değerlendirme UWC okullarına aittir.

UWC ler ihtiyaç belgelendiği takdirde , komitenin de onayı alınarak kendi bütçeleri doğrultusunda ve kendi belirlediği tutarlarda  burs verebilirler. Bu burs asla %100 destek ya da başarı bursu olarak algılanmamalıdır.

En yüksek yüzde de verilen burslarda dahi (örneğin % 99 burs) ,seçildiği takdirde, öğrenci ve ailesinden, eğer öğrenci ülkesinde kalıp eğitimine Türkiye’de devam etse idi ailesinin öğrenci için harcayacağı masraf , okula katkı payı olarak istenebilir.

İhtiyaç belgelense dahi okular burs vermeyebilir.

İhtiyaç Bursu talebinde bulunacak öğrenciler başvuru formunda ailesinin vereceği katkı payı tutarını  da girmesi gerekmektedir.

İhtiyaç bursu talep eden öğrencilerden  ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler seçildiği takdirde istenecektir.