Daha fazla içerik ↓

Yaz Okulları/Kısa Programlar

UWC de yaz okulları, Kısa Programlar ‘Short Courses’ olarak adlandırılmaktadır.

UWC kısa programları, UWC misyonunu ve değerlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefler ve UWC’nin dışa açılım çalışmalarının önemli bir parçasıdır.Her yıl bazı UWC’ler ve Milli Komiteler  farklı ülkelerde, yaz döneminde, kısa programlar düzenlerler.

Bu programlar, değişik sosyo-ekonomik, kültürel gruplardan ve farklı ırk ve dindeki genç insanları bir araya getirmeyi hedefler. Birçok UWC kısa programı, genç liderler toplantısı formunda düzenlenir. Diğer programlar ise bazı topluluklardaki politik gerilim yada misafir ülkenin kalkınma ihtiyaçlarına odaklanır.

Kısa bir dönem beraber  yaşayarak, atölye çalışmalarına, münazaralara, gönüllü çalışmalara katılırlar ve yaptıkları çeşitli kişisel projelerle, birçok genç insan kısa da olsa UWC tecrübesini paylaşır ve kendi toplumlarında değişim ve yardımlaşma için zemin oluştururlar.

Kısa Programlara Başvuru

Başvuru kriterleri programlara göre farklılık göstermektedir.

Bu programın birincil hedefi UWC sınavlarına katılmış, başarılı olmuş ama herhangi bir UWC’de  okumaya hak kazanamamış öğrencilerdir.Milli Komiteler öncelikli olarak bu öğrencileri belirler ve programı düzenleyen komiteye öğrencilerin iletişim bilgilerini iletir.Programlarda ülkelere ayrılan kontenjanlar farklılık gösterebilir.

Kısa Programı düzenleyen Milli Komite’nin belirlediği kriterler doğrultusunda direk başvuru da kabul edilmektedir.


Türkiye'de de UWC Kısa programı geçmişte düzenlenmiştir.

Halen çalışması yapılan bir kısa program projesi yoktur.

UWC genel kısa program ları için lütfen UWC sitesini ziyaret ediniz.

UWC sitesi kısa programlar sekmesi için tıklayınız