Daha fazla içerik ↓
map

UWC Adriatic

Duino, İtalya

182 Öğrenci
 16-19 yaş arası

Kuruluş

1982

3 March 2017

Trieste’nin kuzey bölgesi 1.Dünya Savaşında çok kanlı olaylara sahne oldu.2. Dünya Savaşı, Alman, Latin ve Slav kültürlerinin karıştığı Avrupa’nın bu bölgesinde daha da derin politik ve etnik bölünmelere sebep oldu. Bu tarihi ve etnik olarak karmaşık bölgede yerini alan UWC Adriatic, politik olarak yoğun bir görev üstlenmiş ve olağandışı kültürel çeşitliliğe adım atmış oldu. Bu sebeplerle Friuli Venezia Giulia yerel hükümeti ve Dış İşleri Bakanlığı projeyi en başından beri destekledi ve en önemli destekçilerinden biri olmaya devam etmektedir.

Üç Özgün Özelliği

  • Kapsamlı İtalya Deneyimi – Öğrenciler, İtalya’nın zengin ve çeşitlilik arz eden kültürel mirası eşliğinde UWC eğitimini deneyimler. Okul politik, kültürel ve coğrafi olarak Avrupa’nın kalbinde bir geçiş yolu  olan konumundan yararlanmaktadır.
  • Müzik – Dünya çevresindeki tüm müzik türlerini ve tarzlarını keşfetmeyi amaçlayan müzik akademisinin (ICMA) varlığı sayesinde müzik, UWC Adriatic’te önemli bir rol oynar.
  • Bir Kasaba, Kampüs değil  - UWC Adriatic kendi kampüsüne kapanmış değildir. Bunun yerine yurtlar, akademik binalar, laboratuvarlar gibi kasabaya serpiştirilmiş haldedir. Öğrenciler günlük hayatları ve haftalık sosyal sorumluluk projeleri için yerel ve çevredeki topluluklarla bütünleşirler.
Sınıf İçinde
 

UWC Adriatic International Baccalaureate Diploma Program (IBDP) Uluslararası Bakalorya Diploma Programı müfredatını sunar. UWC Adriyatik’te standart derslerin yanı sıra Arapça, Slovence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Dünya Sanatları ve Kültürleri, Çevre Sistemleri ve Sanat derslerini de verilmektedir. Öğrenciler IBDP müfredatında İtalyanca dersi almasalar bile ek olarak İtalyanca öğrenmeleri beklenmektedir. Bunu tamamen farklı bir sertifika programı ile yapabilirler.

Sınıf Dışında 

UWC Adriatic Yaratıcılık, Hareket, Sosyal Sorumluluk (Creativity, Action, Services (CAS) ) programının “Sosyal Sorumluluk” parçasına özel olarak vurgu yapar. Çevredeki yerel toplumla yakından bağlı olan okul, birçok  organizasyonla çeşitli alanlarda  gönüllülük ve  uzun süreli birlikte çalışma olanakları sunmaktadır.

Sosyal Hizmetlerin bazıları: Sloven ve İtalyan çocuklarla sanat çalışmaları, ilkokullarda  İngilizce öğretimi ve ilkokul çocuklarına yönelik çeşitli aktiviteler düzenleme, yerel okullarda önyargı ve ırkçılığı yıkmak ve çok kültürlüğü tanıtmak amaçlı sunumlar yapmak, fiziksel ve zihinsel engelli kişilere yardım, mülteci çalışmaları, evsizlerle ve yaşlılarla birliktelik çalışmaları, ilk yardım kursları- ambulans servisi (yerel Kızılhaç ekipleri ile birlikte), yaşlılar ve hastalar için hastanelerde müzik konserleri, MS hastası insanlara ziyaretler, engellilerle tiyatro ve spor aktiviteleri, çocuk ve yetişkinlere bilim dersleri, yerel halka İngilizce konuşma sınıfları, düşkünler evine ziyaretler.

Yaratıcı Etkinlikler:  Adriatic Times (blog), Seramik/Çömlekçilik, Satranç, Yaratıcı yazarlık ve Edebiyat kulübü, Dünyadaki güncel politik gelişmeler çalışma grubu, Münazara grubu, Oymacılık & Patchwork, Çizim, Sinema yoluyla kültürlerin keşfi, Model United Nations (MUN), Müzik etkinlikleri (Koro, Madrigal koro, Piyano dersleri, Solo şarkı söyleme, Anlama çalışmaları, Müzik besteleme, Enstrüman dersleri, Orkestra, Müzikal), Fotoğrafçılık, Robotik takımı, Felsefe dergisi, TEDx UWC Adriatic, Drama, Yıllık,  WEB 2.0.

Deniz kenarındaki Trieste kasabasının kalkerli tepelerine kurulu olan UWC Adriatic’in Alp dağlarına yakınlığı öğrencilere pek çok açık hava etkinliği olanağı sunar. Bunlar  Aerobik, Badminton, Fitness istasyon çalışmaları, Dağcılık, Modern dans, Açık arazi koşusu, Arazi yürüyüşü, Suda kayak-kano, Karma savunma sanatları, Yön bulma- orienteering, Yelkencilik, Futbol, Yüzme, Tenis, Frizbi ve Yoga’dır.

Kampüs ve Olanaklar  

UWC Adriatic’in yurt ve binaları Duino kasabasına yayılmış bulunmaktadır. Yedi yurt binası öğrencilerin konaklamasına ayrılmıştır. Diğer tesislerden bazıları şunlardır: Mensa (kantin), Akademik Bina, Sanat Merkezi, Fen Bilimleri Laboratuvarları, Kütüphane, Revir, Konferans Salonu ve ICMA (Uluslararası Toplum Müzik Akademisi).

Coğrafi Konum 

Duino, Trieste’ye yarım saat uzaklıkta sağlıklı bir hayat tarzına olanak sağlayan sakin ve göz alıcı bir sahil kasabasıdır. Venedik’e çok yakın ve Slovenya sınırına yalnızca bir kaç kilometre uzaklıktadır.

Başvuru ve Kabul 

Öğrenciler UWC Adriatic’e kendi ülkelerinde bulunan Milli Komiteleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirler. Daha fazla bilgi için:Students can apply to UWC Adriatic through their UWC national committee. Daha fazla bilgi  www.uwcad.it/code/15211/Selection-Procedures    visit the website.

İletişim


Collegio del Mondo Unito dell’Adriatico O.N.L.U.S.
Via Trieste,
29 – 34011 Duino Aurisina (TS) Italy

18 Dünya çapındaki okullarımız