Daha fazla içerik ↓

Genel Açıklamalar

 

Genel Açıklamalar:

2019- 20121 Başvuru Dönemimiz Sona Ermiştir.

Kişilik haklarının korunması kapsamında sınav sonuçları ve UWC'lere aday göstereceğimiz öğrencilerin isim listeleri web sitemizde ilan edilmeyecek, yer teklif edemeyeceğimiz öğrencilere ayrıca bir bilgilendirme yapılmayacaktır. Teklif sunulan öğrencilere 20 Mart 2019 tarihine kadar UWC Türk Milli Komitesi tarafından telefon  ve/veya e-mail yoluyla direk olarak ulaşılacaktır.

Aşağıdaki açıklama bilgi amaçlı bırakılmıştır.

Kimlerin başvuru yapabileceğini öğrenmek için lütfen Başvuru Şartlarını inceleyiniz.

Başvuru Formu ilan edilen dönemden sonra sitemizden kaldırılır.

Başvuru formları Türk Milli Komitesi tarafından incelenir ve sınava katılmaya hak kazanan adayların kişisel eposta adreslerine sınav davetiyesi gönderilir. Sınav davetiyesinde sınav yeri, saati ve gerekli açıklamalar verilir.

Sınav  tarihi  16 Şubat 2019 dur .Sınav yeri istanbul Ulus MEF okullarıdır.Bilgi için Başvuru Şartlarını inceleyiniz. 

Başvuru formu incelenen ve sınava davet edilen adaylar belirlenen günde saat 09:00'da sınav yerinde olmaları beklenmektedir.Sınavı geçen ilk 70 aday aynı gün gerçekleştirilecek olan oyun çalışmasına katılırlar.Oyun çalışmasından sonra oluşturulacak mülakat çizelgesi çerçevesinde gene aynı gün  birebir mülakatlar başlar. Mülakatlar  ertesi gün  devam eder.Mülakat çizelgesi oluşturulurken  İstanbul dışından, uzak yerlerden gelen öğrencilerin ilk gün, İstanbul ve çevre illerden gelen öğrencilerin ikinci gün olarak planlaması dikkate alınır.

Mülakat günü değişiklik talepleriniz için sınav davetiyesi size ulaştıktan sonra bize eposta ile başvuruda bulunabilirsiniz.Değişiklik talepleri lütfen neden belirtiniz.

Başvuru Formunda adayın ve ailesinin kişisel bilgileri, okul not ortalaması bilgileri , aday öğrencinin ilgi alanları, varsa proje ödül vs. gibi akademik veya sosyal başarıları ve komitemizin belirlediği UWC'ye yatkınlığı ölçen genel sorular sorulmaktadır.

Öğrenciler Veli Kabul Formunda UWC okul tercih sıralaması yapsalar dahi bu konuda nihai karar komite tarafından belirlenmektedir. Bütün dünyadaki UWC’ler de eğitim aynıdır ve bulundukları ülke yüzünden tercih sebebi olmaları UWC kriterleri açısından uygun değildir.

Seçildikten sonra adaylar Türk Milli Komitesinin teklif edeceği kontenjanı kabul etmeme hakkına sahiptir.

UWC ler ihtiyaç belgelendiği takdirde , komitenin de onayı alınarak kendi bütçeleri doğrultusunda ve kendi belirlediği tutarlarda  burs verebilirler. Bu burs asla %100 destek ya da başarı bursu olarak algılanmamalıdır.

En yüksek yüzde de verilen burslarda dahi (örneğin % 99 burs) ,seçildiği takdirde, öğrenci ve ailesinden, eğer öğrenci ülkesinde kalıp eğitimine Türkiye’de devam etse idi ailesinin öğrenci için harcayacağı masraf , okula katkı payı olarak istenir.

İhtiyaç belgelense dahi okular burs vermeyebilir.Türkiye G-20 de yer alan zengin bir ülke olarak algılanmaktadır.Dünyanın 155 ülkesinden UWC'ye başvurular yapılmaktadır. Gelir seviyesi çok daha düşük ülkelerden de öğrencilerin başvuru yaptığı bir ortamda nihai kararı okul verir.

İhtiyaç Bursu talebinde bulunacak öğrenciler başvuru formunda ailesinin vereceği katkı payı tutarını  da girmesi gerekmektedir.

İhtiyaç bursu talep eden öğrencilerden  ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler seçildiği takdirde istenecektir.