Daha fazla içerik ↓

Başvuru Formu ve Açıklamalar

Önemli Açıklama                       

           2018-2020 Dönemi için Başvurularımız sona ermiştir.

Aşağıdaki açıklamalar bilgi amaçlı bırakılmıştır.2019-2021 Başvuruları hakkında bilgi Ekim 2018 ayında sitemize yüklenecektir.Her yıl aynı süreç izlenmektedir.

2018-2020 kontenjanları için burslu bütün yerleştirmelerimiz tamamlanmış, adaylara iletilmiş , adaylar tarafından kabul edilmiş ve UWC okullarına adaylıkları açıklanmıştır. Burslu olarak hiçbir kontenjanımız kalmamıştır.Bize gösterdiğiniz ilgiye ve sınavımıza katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

           Başvuru Formu linki sitemizden kaldırılmıştır.

           (Başvuru tarihlerimiz 1 Kasım 2017-14Ocak 2018 tarihleri arasında olmuştur)

Başvuruda bulunan adayların başvuru formları Komitemiz tarafından incelenmiş ve kabul edilen adaylara sınav davetiyesi başvuru formunda belirttikleri e-posta adresine gönderilmiştir.

Sınava davet edilemeyen adayların başvuru formunda belirttikleri e-posta adresine de gerekli bildirim yapılmıştır.

Lütfen, eğer bizden olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap almadıysanız, en geç 14 Şubat 2018 tarihine kadar durmunuz sorgulamak için uwcturkiye@gmail.com adresine başvurunuz.

Genel Bilgiler

Kimlerin başvuru yapabileceğini öğrenmek için lütfen Başvuru Şartlarını inceleyiniz.

Başvuru Formu ilan edilen dönemden sonra sitemizden kaldırılır.

Başvuru formları Türk Milli Komitesi tarafından incelenir ve sınava katılmaya hak kazanan adayların kişisel eposta adreslerine sınav davetiyesi gönderilir. Sınav davetiyesinde sınav yeri, saati ve gerekli açıklamalar verilir.

Bu sene pilot bir uygulama olarak sınava katılmaya hak kazanan adaylar, sınav öncesinde  internet ortamında online olarak sözlü bir tanışmaya çağrılıcaklardır. Bu konu ile ilgili bilgi ve açıklama sınava katılmaya hak kazanan adayların başvuruda belirttikleri kişisel eposta adreslerine gönderilecektir.

Sınav  tarihi  17 Şubat 2018'dir.Sınav yeri istanbul MEF okullarıdır.MEF okulları adresi için lütfen tıklayınız. MEF okulları bize sınav için sadece ev sahipliği yapmaktadır.Lütfen sorularınız için MEF okullarına değil tarafımıza başvurunuz.

Başvuru formu incelenen ve sınava davet edilen adaylar 17 Şubat 2018 saat 09:00'da sınav yerinde olmaları beklenmektedir.Sınavı geçen ilk 70 aday aynı gün 17 Şubat 2018 'de gerçekleştirilecek olan oyun çalışmasına katılırlar.Oyun çalışmasından sonra oluşturulacak mülakat çizelgesi çerçevesinde gene aynı gün 17 Şubat 2018 de birebir mülakatlar başlar. Mülakatlar 18 Şubat 24Şubat ve 25 Şubat 2018 tarihleinde devam eder.Mülakat çizelgesi oluşturulurken  İstanbul dışından, uzak yerlerden gelen öğrencilerin ilk haftasonu(17-18 Şubat), İstanbul ve çevre illerden gelen öğrencilerin ikinci haftasonu (24-25 Şubat) olarak planlaması dikkate alınır.

Mülakat günü değişiklik talepleriniz için sınav davetiyesi size ulaştıktan sonra bize eposta ile başvuruda bulunabilirsiniz.Değişiklik talepleri lütfen neden belirtiniz.

Başvuru Formunda adayın ve ailesinin kişisel bilgileri, okul not ortalaması bilgileri , aday öğrencinin ilgi alanları, varsa proje ödül vs. gibi akademik veya sosyal başarıları ve komitemizin belirlediği UWC'ye yatkınlığı ölçen genel sorular sorulmaktadır.

Öğrenciler başvuru formunda UWC okul tercih sıralaması yapsalar dahi bu konuda nihai karar komite tarafından belirlenmektedir. Bütün dünyadaki UWC’ler de eğitim aynıdır ve bulundukları ülke yüzünden tercih sebebi olmaları UWC kriterleri açısından uygun değildir.

Seçildikten sonra adaylar Türk Milli Komitesinin teklif edeceği kontenjanı kabul etmeme hakkına sahiptir.

UWC ler ihtiyaç belgelendiği takdirde , komitenin de onayı alınarak kendi bütçeleri doğrultusunda ve kendi belirlediği tutarlarda  burs verebilirler. Bu burs asla %100 destek ya da başarı bursu olarak algılanmamalıdır.

En yüksek yüzde de verilen burslarda dahi (örneğin % 99 burs) ,seçildiği takdirde, öğrenci ve ailesinden, eğer öğrenci ülkesinde kalıp eğitimine Türkiye’de devam etse idi ailesinin öğrenci için harcayacağı masraf , okula katkı payı olarak istenir.

İhtiyaç belgelense dahi okular burs vermeyebilir.Türkiye G-20 de yer alan zengin bir ülke olarak algılanmaktadır.Dünyanın 155 ülkesinden UWC'ye başvurular yapılmaktadır. Gelir seviyesi çok daha düşük ülkelerden de öğrencilerin başvuru yaptığı bir ortamda nihai kararı okul verir.

İhtiyaç Bursu talebinde bulunacak öğrenciler başvuru formunda ailesinin vereceği katkı payı tutarını  da girmesi gerekmektedir.

İhtiyaç bursu talep eden öğrencilerden  ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler seçildiği takdirde istenecektir.