Daha fazla içerik ↓

Kurt Hahn

1 July 2021

UWC'nin Kurucusu

Hahn, 1886’da, Almanya’da, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendisi, 20. Yüzyıl’da uluslararası eğitim alanındaki en etkili kişilerden biridir. Kurt Hahn, önce Almanya’da sonra da Oxford’da eğitim gördü. Birinci Dünya Savaşı, onu Almanya’ya geri getirdi. Savaş sırasında tanık olduğu yıkım, eğitimi bir ‘iyilik gücü’ olduğuna dair kanaatini güçlendirdi. Almanya’nın son İmparatorluk Şansölyesi Prens Max Von Baden’in de desteği ile, Hahn, 1920’de Almanya’da, temelleri; bireye saygı, topluma karşı sorumluluk, ve bu iki şeyi sürdürmek için gerekli olan demokratik sürecin öneminin farkındalığına dayanan Salem Okulu’nu kurdu. 1933’te Hahn, Nazi’lere karşı beyanlarda bulunduğu için, Britanya’ya sürgüne gönderildi. Hahn, İskoçya’da; dünyada bir ilk olan, uluslararası, meydan okuma , sorumluluk ve hizmet prensiplerine  odaklanan Gordonstoun Okulu’nu kurdu.

Hahn, Outward Bound Organizasyonu ve Duke of Edinburgh Ödülü programının kurulmasında önemli rol oynadı. 1958’de NATO Çalışanları Konferansında, eski düşmanların birbirleriyle yaptığı işbirliğini görerek ve bundan aldığı esinle 1962’de Atlantik Koleji’ni açarak UWC Hareketini kurdu. Hahn, dünyanın farklı yerlerinden genç insanlara bir arada eğitim verilebilirse, gelecekteki çatışmaları önleyebileceğimizi düşündü. Eğitimin dünyayı değiştirebilecek gücüne olan bu inançtan, eğitimi; insanları, ülkeleri ve kültürleri, sürdürülebilir bir gelecek ve barış için birleştirecek bir güç haline getirmeyi hedef alan UWC hareketi doğdu. 1962 yılında ilk UWC olan Atlantik Koleji, Galler’de açıldı.

Hahn, 1974’te Almanya’da yaşama veda etti. Britanya’nın Ulusal Biyoloji Sözlüğündeki başlık, onu ‘okul müdürü ve insanlık vatandaşı’ olarak tanıtır. Mirası, uluslararası yapıdaki eğitim alanındaki en önemli miraslardan biri olmaya hala devam etmektedir."

Şu değerlerin hayatta kalmasının sigortası olmayı, eğitimin ilk görevi olarak bilirim: Girişimci merak, yenilmez bir ruh, azimli uğraşı, mantıklı, kendini inkara hazırlıklı olmak, ve hepsinden öte, merhamet"