Daha fazla içerik ↓

Başvuru Şartları

Genel Açıklamalar

Başvuru 

UWC okullarına iki farklı yöntemle başvuruda bulunabilirsiniz.

Türk Milli Komitesi Kanalı ile başvuruda bulunmak

(Gerekli bilgiler aşağıda yer almaktadır. )

UWC Global Selection Programme – UWC Küresel Seçim Programı ile başvuruda bulunmak ve İngilizce bilgi almak için tıklayınız. 

(UWC Küresel Seçim Programında burs imkânı bulunmamaktadır.)

 

İki Başvuru kanalı arasındaki fark şudur:

Türkiye'den Türk Milli Komitesinin koyduğu kriterler çerçevesinde başvuru yapılır.Seçimler Türkiye'de, İstanbul'da Türkçe-İngilizce olarak Türkiye'de yerleşik seçim komitesinin gözetiminde gerçekleşir.Sadece Türkiye'ye ayrılmış burs ve kontenjanlar için seçim yapılır.Burs imkanı vardır.

Küresel Seçim Programı için yukarıda bağlantısı verilen internet sitesi üzerinden genel başvuru yapılır. Doldurulan İnglizce başvuru formunu dünyanın herhangi bir yerindeki seçici komite üyesi okur. Aday görüşme için Londra, Frankfurt, Bangkok, Toronto, San Jose gibi  kendi tercih edeceği merkezlerden birinde İngilizce mülakata çağrılır.Mülakat görevlileri dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş yetkililerdir.Bu programda burs imkanı yoktur.Dünyadaki 18 UWC'ye de gitme imkanı vardır.


Türk Milli Komitesi Kanalı ile başvuruda bulunmak
UWC için Türkiye'de öğrenci seçimine yetkili organizasyon Türk Milli Komitesi’dir. Türk Milli Komitesi bu iş için yetkilendirilmiş mezunlardan oluşur. Seçim komitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, UWC ve Türk Milli Komitesi temsilcilerinden oluşmaktadır.
Her ülke genel UWC kriterleri ve değerleri doğrultusunda kendi seçim prosedürünü uygulamakta serbesttir.
Türk Milli Komitesi olarak belirlediğimiz başvuru kriterleri aşağıda sıralanmıştır.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
• Belirtilen tarih aralığında doğmuş olmak 
• Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
• 10., 11.  ve 12. Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler.
• UWC Sınavı için belirtilen tarihte İstanbul'da olmak
• En az Orta seviyede İngilizce bilmek
• Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak
• Sportif ve sosyal faaliyetlerle ilgili olmak

 

Lütfen Başvuru Şartları ile ilgili Açıklamaları okumak için tıklayınız.

Başvuru Zaman Çizelgesi:

Covid-19 Hakkında Bilgilendirme

Dünyamızı saran Covid-19 tehlikesi maalesef UWC dünyasınıda etkilemiştir.Kapanan sınırlar ve ülkeler arası seyahat trafiğine getirilen engeller neticesinde, öğrencilerimiz seçildikleri okullara ulaşımda zorluklar yaşasalar da 18 UWC okulumuz da halen açık olup eğitim yüzyüze ve online olarak devam etmektedir.

2021-2023 eğitim öğretim dönemi için normal dönemde Ekim ayında UWC Uluslararası Ofisi tarafından Türk Milli Komitesine ulaştırılan burs ve kontenjanların duyurusu şimdilik Aralık 2020 ayına ertelenmiştir.

Türk Milli Komitesi olarak burs ve kontenjanlar tarafımıza bildirildiği andan itibaren web sitemiz üzerinden gerekli açıklamayı yapacağız.Bunun için kesin bir tarih verememekle beraber Aralık ayının başından itibaren gerekli duyuruları yapmayı ümit ediyoruz.

Seçimlerin tarihi ve şekli de maalesef henüz netleşmemiştir.Pandemi sürecinin ülkemize getireceği ksıtlama ve engellemeler neticesi ile gerekli düzenlemeleri toplum sağlığına en uygun biçimde yapmaya çalışacağız.

Lütfen sitemizin duyurular sayfasını ve  uwcturkiye instagram hesabımızı  takip etmeye devam edin.

Aşağıdaki çizelge geçmiş uygulamalarımız hakkında bilgi vermek için bırakılmıştır.

EKİM
 

Türkiye’ye ayrılan burs ve kontenjanların ilanı
İnternet sitemizde her Ekim ayında, bir sonraki senenin Eylül ayındaki eğitim dönemi için Türkiye ‘ye ayrılan kontenjan ve burslar açıklanmaktadır.
(örnek: Ekim 2019’da, 2020-2022 eğitim dönemi için kontenjan ve burslar ilan edilir)
 

KASIM-OCAK
 

Başvuru Formunun yüklenmesi ve başvuruların başlaması
 

OCAK 
 

Başvuruların tamamlanması, başvuru formunun siteden kaldırılması.
 

OCAK 15- ŞUBAT
 

Başvuruların Türk Milli Komitesince değerlendirilmesi ve sınava davet edilecek adaylara davetiyelerin gönderilmesi, sınav kesin tarihinin ilanı.

ŞUBAT Başı -Ortası
 

Adayların İstanbul, Ankara ve Mersin'de eş zamnalı sınava katılımı (hafta sonu 1 gün, sabah saatleri 90 dakika ) Sınav'dan bir sonraki hafta sonu İstanbul'da 2 gün sürecek olan sınav, grup oyunları ve mülakatlara katılımı.

MART
 

Sınava katılan adayların Türk Milli Komitesince değerlendirilmesi. Kazanan adayların ilanı, adayların UWC okullarına Türk Milli Komitesince aday gösterilmesi
 

NİSAN-MAYIS
 

Kazanan adayların UWC okullarınca kabul prosedürü, okullarca istenen çeşitli evrakların temini.
 

HAZİRAN Ortası
 

Kazanan adaylar ve velileri için (genellikle okulların kapandığı hafta sonu) oryantasyon hafta sonu etkinliğinin düzenlenmesi.

AĞUSTOS Son hafta
 

Öğrencilerin okullarında eğitime başlaması

 

 

2020-2022 Eğitim Dönemi için UWC Okullarına Başvurulardaki Kriterler aşağıda yer almaktdır.

 
Açıklamalar


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Aday Türk vatandaşı değilse ebeveynlerden en az 1 tanesinin Türk vatandaşı olması, adayın akıcı Türkçe konuşması ve Türkiye'de en az 5 sene ikamet etmiş olması gerekmektedir.
Çift ya da daha fazla vatandaşlık taşıyan adaylar, ilgili ülkenin seçim kriterleri doğrultusunda, o ülkeden başvuru yapabilirler. Diğer ülkelerin seçim kriterleri için o ülkenin Milli Komitesine başvurmak gerekmektedir. Diğer milli komitelerin adreslerini UWC web sitesinden   temin edebilirsiniz.
Çift başvuru (iki farklı ülkeden aynı anda başvuru) kabul edilmemektedir. Tespit edildiğinde adayın başvuru hakkı yanar.
Seçilen öğrenci UWC de Türkiye’yi temsil edecektir. Dolayısı ile akıcı Türkçe konuşması, Türk kültürü ve tarihine ve Türkiye'nin iç ve dış politika da yaşadığı problemler, karşılaştığı sorunlara hakim olması önemlidir.
 
Belirtilen tarih aralığında doğmuş olmak
UWC okulları 16-18 yaş aralığında öğrenci kabul etmektedir. Bu yaş aralığının kesin tespiti için de her sene tarih aralığı açıklamaktadır.
 2021-2023 eğitim dönemi için bu  tarih 1 Eylül 2003- 1 Eylül 2005 tarihleri arasında doğmuş olmaktır.

Bu kriter UWC okulları tarafından konulmuştur ve UWC Türkiye Milli Komitesinin bu kriter üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Başvurularda yaş kriteri koymanın amacı okullardaki ortalama yaş seviyesini korumaktır. Çok genç ya da çok olgun adayların okullarda yaşadığı sorunlar tecrübe edilerek alınmış bir karardır.
Belirtilen yaş aralığının dışında kalan ama aynı yıl içinde doğmuş adaylar başvuru zamanı yayınlanan Yaş kriteri belgesini imzalayarak ya da velilerine imzalatarak başvuruda bulunabilirler. Yaş kriteri belgesi başvuru döneminde sitemize yüklenecektir.

Yaş ve Sınıf Kriteri ile ilgili daha fazla bilgiye Sıkça Sorulan Sorular Bölümünden ulaşabilirsiniz.

 
Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
Bu nitelikler, yurt dışında yatılı bir okulda okurken oluşabilecek her türlü farklı şartlara, manevi anlamda dayanıklılık, kişisel cesaret, öz güven, çevreye duyarlılık, paylaşımcı, temsil yeteneği olan, soran, tartışan, araştıran, ön yargısız, dünya olaylarının farkında olan, çağdaş görüşlü, medeni olarak açıklanabilir.


10. veya 11. veya 12. Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler.(yaş aralığına uymak kaydı ile)
Öğrencinin Haziran döneminde bir üst sınıfa doğrudan geçmiş olması şarttır. Başka bir deyişle 10. sınıftan başvuruyorsa 11. sınıfa doğrudan geçmiş, 11. sınıftan başvuruyorsa 12. sınıfa doğrudan geçmiş olması beklenmektedir.

Başvuruda adayın okuduğu okul tanımlaması önemli değildir. TEOG yerleştirme puanı ile öğrenci alan bütün liselerden ve Türkiye'de ki özel liselerden başvuru yapabilirsiniz.
 
Başvuran aday 10 sınıf öğrencisi ise :
9. sınıf Genel Not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
10.sınıf 1.dönem Genel Not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
 

Başvuran aday 11.sınıf öğrencisi ise :
10.sınıf Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
11.sınıf 1.dönem Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması

Başvuran aday 12.sınıf öğrencisi ise :
11.sınıf Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
12.sınıf 1.dönem Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması

Bir önceki sene Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sınava 10.sınıfta okurken katılıp elenmiş halen  11. sınıf öğrencileri olanlar ve açıklanan yaş aralığında olanlar bir kez daha katılma hakkına sahiptir.

Bir önceki sene Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sınava11.sınıfta okurken  katılıp elenmiş halen 12. sınıf öğrencileri olanlar  bir kez daha katılma hakkına sahiptir.

Bütün öğrenciler yaş aralığına uydukları takdirde yapılan sınav ve mülakata 10,11 ve 12. sınıflardan toplamda en fazla 2 kere başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

UWC 2 senelik bir eğitim vermektedir.

Bu nedenle 11. sınıftan başvuran öğrenciler, Türkiye de verilen lise eğitimine kıyasla 1 sene fazla okumayı baştan kabul etmiş sayılacaklardır.
11. sınıfta okuyup halen Türkiye de IB eğitimi alan öğrenciler UWC ye gitmeye hak kazandıkları takdirde, IB eğitimine baştan başlamayı kabul etmiş sayılacaklardır. UWC Dilijan halen  IB eğitimi alan öğrencileri kabul etmemektedir.
Önemli Not: Başvuruların yapıldığı tarihte henüz 1. dönem notları belli olmadığı için başvuru formuna öğrencilerin notlarını girme şansı bulunmamaktadır. Aday öğrenci sınava katılma hakkını elde ettiği tarihte yanında getireceği transkript belgesinde bu notun en az 100’lük birim değerlendirmede en az 75.00 olması gerekmektedir.
• UWC Sınavı için belirtilen tarihte İstanbul'da ve veya diğer merkezlerde olmak
Skype üzerinden ya da herhangi başka bir internet ortamından sınav ya da mülakat yapılmamaktadır. Sınav tarihi tektir ve yeri İstanbul'dur. Farklı tarihlerde sınav yapılamaz. Sınav için belirtilen kriterler öğrencilere özel değiştirilemez.
• En az Orta seviyede İngilizce bilmek
UWC’ler de eğitim dili İngilizcedir. Öğrencinin kendini ifade edebilmesi ve manevi anlamda mutlu hissetmesi için en az orta seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Bazı UWC’ler de  İngilizcesi yetersiz öğrencilere  okul başlamadan hızlandırılmış İngilizce kursları da verilmektedir. Geçmiş tecrübelerimiz hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerin bu zorlu ortamda sıkıntı yaşadıklarını göstermiştir.
 

Seçim Komitesi ve Birleşik Dünya Kolejleri Mezunları ve Dostları Derneği Seçim Kriterlerini değiştirme hakkını saklı tutar.