Daha fazla içerik ↓

Başvuru Şartları

Başvuru 

UWC okullarına iki farklı yöntemle başvuruda bulunabilirsiniz.

Türk Milli Komitesi Kanalı ile başvuruda bulunmak

(Gerekli bilgiler aşağıda yer almaktadır. )

UWC Global Selection Programme – UWC Küresel Seçim Programı ile başvuruda bulunmak ve İngilizce bilgi almak için tıklayınız. 

(UWC Küresel Seçim Programında burs imkânı bulunmamaktadır.)


Türk Milli Komitesi Kanalı ile başvuruda bulunmak
UWC için Türkiye'de öğrenci seçimine yetkili organizasyon Türk Milli Komitesi’dir. Türk Milli Komitesi bu iş için yetkilendirilmiş mezunlardan oluşur. Seçim komitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, UWC ve Türk Milli Komitesi temsilcilerinden oluşmaktadır.
Her ülke genel UWC kriterleri ve değerleri doğrultusunda kendi seçim prosedürünü uygulamakta serbesttir.
Türk Milli Komitesi olarak belirlediğimiz başvuru kriterleri aşağıda sıralanmıştır.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
• Belirtilen tarih aralığında doğmuş olmak 
• Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
• 10. veya 11. Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler.
• UWC Sınavı için belirtilen tarihte İstanbul'da olmak
• En az Orta seviyede İngilizce bilmek
• Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak
• Sportif ve sosyal faaliyetlerle ilgili olmak

Lütfen Başvuru Şartları ile ilgili Açıklamaları okumak için tıklayınız.

Başvuru Zaman Çizelgesi:
 

EKİM
 

Türkiye’ye ayrılan burs ve kontenjanların ilanı
İnternet sitemizde her Ekim ayında, bir sonraki senenin Eylül ayındaki eğitim dönemi için Türkiye ‘ye ayrılan kontenjan ve burslar açıklanmaktadır.
(örnek: Ekim 2018’de, 2019-2021 eğitim dönemi için kontenjan ve burslar ilan edilir)
 

KASIM-OCAK
 

Başvuru Formunun yüklenmesi ve başvuruların başlaması
 

OCAK 15
 

Başvuruların tamamlanması, başvuru formunun siteden kaldırılması.
 

OCAK 15- ŞUBAT
 

Başvuruların Türk Milli Komitesince değerlendirilmesi ve sınava davet edilecek adaylara davetiyelerin gönderilmesi, sınav kesin tarihinin ilanı.

ŞUBAT Ortası
 

Adayların İstanbul’da hafta sonu 2 gün sürecek olan sınav, grup oyunları ve mülakatlara katılımı.

MART
 

Sınava katılan adayların Türk Milli Komitesince değerlendirilmesi. Kazanan adayların ilanı, adayların UWC okullarına Türk Milli Komitesince aday gösterilmesi
 

NİSAN-MAYIS
 

Kazanan adayların UWC okullarınca kabul prosedürü, okullarca istenen çeşitli evrakların temini.
 

HAZİRAN Ortası
 

Kazanan adaylar ve velileri için (genellikle okulların kapandığı hafta sonu) oryantasyon hafta sonu etkinliğinin düzenlenmesi.

AĞUSTOS Son hafta
 

Öğrencilerin okullarında eğitime başlaması

 

Not:
2018-2020 kontenjanları için burslu bütün yerleştirmelerimiz tamamlanmış, adaylara iletilmiş, adaylar tarafından kabul edilmiş ve UWC okullarına adaylıkları açıklanmıştır ve öğrencilerin adaylıkları okullar tarafından kabul edilmiştir. Bu döneme ait bütün burslu kontenjanlarımıza yerleştirme yapılmıştır. Bize gösterdiğiniz ilgiye ve sınavımıza katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

 

 
Açıklamalar


• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Aday Türk vatandaşı değilse ebeveynlerden en az 1 tanesinin Türk vatandaşı olması, adayın akıcı Türkçe konuşması ve Türkiye'de en az 5 sene ikamet etmiş olması gerekmektedir.
Çift ya da daha fazla vatandaşlık taşıyan adaylar, ilgili ülkenin seçim kriterleri doğrultusunda, o ülkeden başvuru yapabilirler. Diğer ülkelerin seçim kriterleri için o ülkenin Milli Komitesine başvurmak gerekmektedir. Diğer milli komitelerin adreslerini UWC web sitesinden   temin edebilirsiniz.
Çift başvuru (iki farklı ülkeden aynı anda başvuru) kabul edilmemektedir. Tespit edildiğinde adayın başvuru hakkı yanar.
Seçilen öğrenci UWC de Türkiye’yi temsil edecektir. Dolayısı ile akıcı Türkçe konuşması, Türk kültürü ve tarihine ve Türkiye'nin iç ve dış politika da yaşadığı problemler, karşılaştığı sorunlara hakim olması önemlidir.
 
• Belirtilen tarih aralığında doğmuş olmak
UWC okulları 16-18 yaş aralığında öğrenci kabul etmektedir. Bu yaş aralığının kesin tespiti için de her sene tarih aralığı açıklamaktadır.
 Bu tarih 1 Eylül 2001- 1 Eylül 2003 tarihleri arasında doğmuş olmaktır.

Bu kriter UWC okulları tarafından konulmuştur ve UWC Türkiye Milli Komitesinin bu kriter üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Başvurularda yaş kriteri koymanın amacı okullardaki ortalama yaş seviyesini korumaktır. Çok genç ya da çok olgun adayların okullarda yaşadığı sorunlar tecrübe edilerek alınmış bir karardır.
Belirtilen yaş aralığının dışında kalan ama aynı yıl içinde doğmuş adaylar başvuru zamanı yayınlanan Yaş kriteri belgesini imzalayarak ya da velilerine imzalatarak başvuruda bulunabilirler. Yaş Kriteri Belgesi için tıklayınız.
 
• Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
Bu nitelikler, yurt dışında yatılı bir okulda okurken oluşabilecek her türlü farklı şartlara, manevi anlamda dayanıklılık, kişisel cesaret, öz güven, çevreye duyarlılık, paylaşımcı, temsil yeteneği olan, soran, tartışan, araştıran, ön yargısız, dünya olaylarının farkında olan, çağdaş görüşlü, medeni olarak açıklanabilir.
• 10. veya 11. Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler.
Öğrencinin Haziran döneminde bir üst sınıfa doğrudan geçmiş olması şarttır. Başka bir deyişle 10. sınıftan başvuruyorsa 11. sınıfa doğrudan geçmiş, 11. sınıftan başvuruyorsa 12. sınıfa doğrudan geçmiş olması beklenmektedir.
 
Başvuran aday 10 sınıf öğrencisi ise 
9. sınıf Genel Not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
10.sınıf 1.dönem Genel Not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
Başvuran aday 11.sınıf öğrencisi ise 
10.sınıf Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
11.sınıf 1.dönem Genel not ortalaması (her ders için değil) 100’lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması
Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sınava katılıp elenmiş 10. sınıf öğrencileri bir kez daha katılma hakkına sahiptir.
Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sınava katılıp elenmiş 11. sınıf öğrencileri bir kez daha katılma hakkına sahip değildir.
UWC 2 senelik bir eğitim vermektedir. Bu nedenle 11. sınıftan başvuran öğrenciler, Türkiye de verilen lise eğitimine kıyasla 1 sene fazla okumayı baştan kabul etmiş sayılacaklardır.
11. sınıfta okuyup halen Türkiye de IB eğitimi alan öğrenciler UWC ye gitmeye hak kazandıkları takdirde, IB eğitimine baştan başlamayı kabul etmiş sayılacaklardır. UWC Dilijan halen  IB eğitimi alan öğrencileri kabul etmemektedir.
Önemli Not: Başvuruların yapıldığı tarihte henüz 1. dönem notları belli olmadığı için başvuru formuna öğrencilerin notlarını girme şansı bulunmamaktadır. Aday öğrenci sınava katılma hakkını elde ettiği tarihte yanında getireceği transkript belgesinde bu notun en az 100’lük birim değerlendirmede en az 75.00 olması gerekmektedir.
• UWC Sınavı için belirtilen tarihte İstanbul'da olmak
Skype üzerinden ya da herhangi başka bir internet ortamından sınav ya da mülakat yapılmamaktadır. Sınav tarihi tektir ve yeri İstanbul'dur. Farklı tarihlerde sınav yapılamaz. Sınav için belirtilen kriterler öğrencilere özel değiştirilemez.
• En az Orta seviyede İngilizce bilmek
UWC’ler de eğitim dili İngilizcedir. Öğrencinin kendini ifade edebilmesi ve manevi anlamda mutlu hissetmesi için en az orta seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Bazı UWC’ler de  İngilizcesi yetersiz öğrencilere  okul başlamadan hızlandırılmış İngilizce kursları da verilmektedir. Geçmiş tecrübelerimiz hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerin bu zorlu ortamda sıkıntı yaşadıklarını göstermiştir.
 

Seçim Komitesi ve Birleşik Dünya Kolejleri Mezunları ve Dostları Derneği Seçim Kriterlerini değiştirme hakkını saklı tutar.