Daha fazla içerik ↓

Başvuru Şartları

2018-2020 Kontenjanları için UWC'ye  başvuracak öğrencilerde aranan nitelikler

(Başvuru süremiz domuştur)

2018-2020 kontenjanları için burslu bütün yerleştirmelerimiz tamamlanmış, adaylara iletilmiş , adaylar tarafından kabul edilmiş ve UWC okullarına adaylıkları açıklanmıştır. Burslu olarak hiçbir kontenjanımız kalmamıştır.Bize gösterdiğiniz ilgiye ve sınavımıza katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

UWC için Türkiye'de öğrenci seçimine yetkili organizasyon Türk Milli Komitesi’dir.Türk Milli Komitesi bu iş için yetkilendirilmiş mezunlardan oluşur. Seçim komitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, UWC  ve Türk Milli Komitesi temsilcilerinden oluşmaktadır.

Her ülke genel UWC kriterleri ve değerleri doğrultusunda kendi seçim prosedürünü uygulamakta serbesttir.

Türk Milli Komitesi olarak belirlediğimiz başvuru kriterleri aşağıda sıralanmıştır.

Lütfen Başvuru Şartları ile ilgili Açıklamaları da dikkatle okuyunuz

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 1 Eylül 2000- 1 Eylül 2002 tarihleri arasında doğmuş olmak
 • Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.
 • 10. veya 11. Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler.
 • UWC Sınavı için belirtilen tarihte İstanbul'da olmak
 • En az Orta seviyede İngilizce bilmek
 • Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak
 • Sportif ve sosyal faaliyetlerle ilgili olmak

 

Açıklamalar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Aday Türk vatandaşı değilse ebeveynlerden en az 1 tanesinin Türk vatandaşı olması, adayın akıcı Türkçe konuşması ve Türkiye'de en az 5 sene ikamet etmiş olması gerekmektedir.

Çift yada daha fazla vatandaşlık taşıyan adaylar, ilgili ülkenin seçim kriterleri doğrultusunda, o ülkeden  başvuru yapabilirler. Diğer ülkelerin seçim kriterleri için o ülkenin Milli Komitesine başvurmak gerekmektedir. Diğer milli komitelerin adreslerini UWC web sitesinden   temin edebilirsiniz.

Çift başvuru (iki farklı ülkeden aynı anda başvuru) kabul edilmemektedir. Tespit edildiğinde adayın başvuru hakkı yanar.

Seçilen öğrenci UWC de Türkiye’yi temsil edecektir. Dolayısı ile akıcı Türkçe konuşması, Türk kültürü ve tarihine ve Türkiye'nin iç ve dış politika da yaşadığı problemler, karşılaştığı sorunlara hakim olması önemlidir.

 

 • 1 Eylül 2000- 1 Eylül 2002 tarihleri arasında doğmuş olmak

Bu kriter UWC okulları tarafından konulmuştur ve UWC Türkiye Milli Komitesinin bu kriter üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Başvurularda yaş kriteri koymanın amacı okullardaki ortalama yaş seviyesini korumaktır. Çok genç ya da çok olgun adayların okullarda yaşadığı sorunlar tecrübe edilerek alınmış bir karardır.

Yukarıda belirtilen yaş aralığının dışında kalan ama aynı yıl içinde doğmuş adaylar başvuru zamanı yayınlanan Yaş kriteri belgesini imzalayarak yada velilerine imzalatarak başvuruda bulunabilirler. Yaş Kriteri Belgesi için tıklayınız.

 

 • Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak.

Bu nitelikler,  yurt dışında yatılı bir okulda okurken oluşabilecek her türlü farklı şartlara, manevi anlamda dayanıklılık, kişisel cesaret, öz güven, çevreye duyarlılık, paylaşımcı, temsil yeteneği olan, soran, tartışan, araştıran, ön yargısız, dünya olaylarının farkında olan, çağdaş görüşlü, medeni olarak  açıklanabilir.

 • 10. veya 11. Sınıf ta okuyan adaylar başvuruda bulunabilirler.

Öğrencinin Haziran döneminde bir üst sınıfa doğrudan geçmiş olması şarttır. Başka bir deyişle 10. sınıftan başvuruyorsa 11. sınıfa doğrudan geçmiş, 11. sınıftan başvuruyorsa 12. sınıfa doğrudan geçmiş olması beklenmektedir.

 

Başvuran aday 10 sınıf öğrencisi  ise 

9. sınıf Genel Not ortalaması (her ders için değil) 100 lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması

10.sınıf 1.dönem Genel Not ortalaması (her ders için değil)  100 lük birim değerlendirmede en az 75,00  olması

Başvuran aday 11.sınıf öğrencisi  ise 

10.sınıf Genel not ortalaması (her ders içn değil) 100 lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması

11.sınıf 1.dönem Genel not ortalaması (her ders için değil) 100 lük birim değerlendirmede en az 75,00 olması

2017 yılı Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sınava katılıp elenmiş 10. sınıf öğrencileri  bir kez daha katılma hakkına sahiptir.

2017 yılı Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz sınava katılıp elenmiş 11. sınıf öğrencileri  bir kez daha katılma hakkına sahip değildir.

UWC 2 senelik bir eğitim vermektedir. Bu nedenle 11. sınıftan başvuran öğrenciler, Türkiye de verilen lise eğitimine kıyasla 1 sene fazla okumayı baştan kabul etmiş sayılacaklardır.

11. sınıfta okuyup halen Türkiye de IB eğitimi alan öğrenciler UWC ye gitmeye hak kazandıkları takdirde, IB eğitimine baştan başlamayı kabul etmiş sayılacaklardır. UWC Dilijan halen  IB eğitimi alan öğrencileri kabul etmemektedir.

Önemli Not: Başvuruların yapıldığı tarihte henüz 1. dönem notları belli olmadığı için başvuru formuna öğrencilerin notlarını girme şansı bulunmamaktadır. Aday öğrenci sınava katılma hakkını elde ettiği tarihte yanında getireceği transkript belgesinde bu notun en az  100 lük birim değerlendirmede en az 75.00 olması gerekmektedir.

 • UWC Sınavı için belirtilen tarihte İstanbul'da olmak

Skype üzerinden yada herhangi başka bir internet ortamından sınav yada mülakat yapılmamaktadır. Sınav tarihi tektir ve yeri İstanbul'dur. Farklı tarihlerde sınav yapılamaz. Sınav için belirtilen kriterler öğrencilere özel değiştirilemez.

 • En az Orta seviyede İngilizce bilmek

UWC’ler de eğitim dili İngilizcedir. Öğrencinin kendini ifade edebilmesi ve manevi anlamda mutlu hissetmesi için en az orta seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Bazı UWC’ler de  İngilizcesi yetersiz öğrencilere  okul başlamadan hızlandırılmış İngilizce kursları da verilmektedir. Geçmiş tecrübelerimiz hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerin bu zorlu ortamda sıkıntı yaşadıklarını göstermiştir.

Seçim Komitesi  ve Birleşik Dünya Kolejleri Mezunları ve Dostları Derneği Seçim Kriterlerini değiştirme hakkını saklı tutar.