Daha fazla içerik ↓

Başvuru Şekli ve Başvuru Formu

Öğrenciler   her yılın Kasım ayında sitemizde Başvuru Başlığı altında yer alacak olan Başvuru Formunu doldurup başvuruda bulunabilirler.

Kimlerin başvuru yapabileceğini öğrenmek için lütfen Başvuru Şartlarını inceleyiniz.

Başvuru Dönemi Kasım-Aralık olarak hedeflenmekle birlikte olası değişiklikler için lütfen sitemizi düzenli olarak takip ediniz.

Başvuru Formu ilan edilen dönemden sonra sitemizden kaldırılır.

Başvuru formları Milli Komitesi tarafından incelenir ve sınava katılmaya hak kazanan adayların kişisel eposta adreslerine sınav davetiyesi gönderilir. Sınav davetiyesinde sınav yeri, saati ve gerekli açıklamalar verilir. Sınav tarihi olarak genellikle şubat tatilinden sonraki ilk Cumartesi günü seçilmektedir. Değişiklikler için sitemizi takip ediniz.

Başvuru Formunda adayın ve ailesinin kişisel bilgileri, okul not ortalaması bilgileri , aday öğrencinin ilgi alanları, varsa proje ödül vs. gibi akademik veya sosyal başarıları ve komitemizin belirlediği UWC'ye yatkınlığı ölçen genel sorular sorulmaktadır.

Öğrenciler başvuru formunda UWC okul tercih sıralaması yapsalar dahi bu konuda nihai karar komite tarafından belirlenmektedir. Bütün dünyadaki UWC’ler de eğitim aynıdır ve bulundukları ülke yüzünden tercih sebebi olmaları UWC kriterleri açısından uygun değildir.

Seçildikten sonra adaylar Türk Milli Komitesinin teklif edeceği kontenjanı kabul etmeme hakkına sahiptir.

UWC ler ihtiyaç belgelendiği takdirde , komitenin de onayı alınarak kendi bütçeleri doğrultusunda ve kendi belirlediği tutarlarda  burs verebilirler. Bu burs asla %100 destek ya da başarı bursu olarak algılanmamalıdır.

En yüksek yüzde de verilen burslarda dahi (örneğin % 99 burs) ,seçildiği takdirde, öğrenci ve ailesinden, eğer öğrenci ülkesinde kalıp eğitimine Türkiye’de devam etse idi ailesinin öğrenci için harcayacağı masraf , okula katkı payı olarak istenir.

İhtiyaç belgelense dahi okular burs vermeyebilir.Türkiye G-20 de yer alan zengin bir ülke olarak algılanmaktadır.Dünyanın 155 ülkesinden UWC'ye başvurular yapılmaktadır. Gelir seviyesi çok daha düşük ülkelerden de öğrencilerin başvuru yaptığı bir ortamda nihai kararı okul verir.

İhtiyaç Bursu talebinde bulunacak öğrenciler başvuru formunda ailesinin vereceği katkı payı tutarını  da girmesi gerekmektedir.

İhtiyaç bursu talep eden öğrencilerden  ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler seçildiği takdirde istenecektir.